Antalya AKEV Üniversitesi, 2017

Program Hakkında

Not: Bu program 2017-2018 Akademik yılında öğrenci almamıştır.

Programın temel hedefi, psikolojinin çeşitli alt alanlarında nitelikli hizmetler verebilecek donanımda mezunlar yetiştirmektir. Böylelikle alanda yürütülen uygulamalı ve bilimsel araştırma temelli çalışmaları takip edebilecek ve temel düzeyde uygulayabilecek kalitede meslek elemanlarının ülkemize kazandırılması amaçlanmaktadır.

Programdan mezun olan psikologlar sağlık bakanlığı, aile ve sosyal politikalar bakanlığı, adalet bakanlığı, milli eğitim bakanlığı gibi çeşitli bakanlıklar bünyesinde yer alan hastaneler, üniversiteler, kreş ve anaokulları, huzurevleri, ceza ve tevkif evleri, aile mahkemeleri, psikoteknik değerlendirme merkezleri, özel eğitim merkezleri, rehabilitasyon merkezleri, danışmanlık merkezleri, araştırma merkezleri, endüstri ve örgütler, insan kaynakları, reklamcılık, medya sektörleri gibi oldukça geniş bir yelpaze içerisinde istihdam edilebilmektedir.

Psikoloji alanında ülkemizin ihtiyacı olan bu elemanları yetiştirmek için önerilen bölümün, çağdaş ve uluslararası kalitede eğitim-öğretim veren bilimsel araştırma ve uygulamalarla bilime ve teknolojiye katkı yapan ürettiği bilgileri ülkenin ve insanlığın hizmetine sunan ulusal ve uluslararası düzeyde tanınmış ve saygın bir bölüm amaçlanmaktadır.

Öte yandan, ülkemizin ruh sağlığı alanında çağı yakalaması için hakim olan yaklaşımda gerekli dönüşümleri gerçekleştirmesi, buna bağlı olarak toplum-temelli bir ruh sağlığı sistemi kurması, koruyucu hizmetlere ağırlık vermesi ve ilaç merkezli tedavi anlayışını terk ederek ruh sağlığı hizmetlerini çok yönlüleştirmesi gerekmektedir. Bu dönüşüm, Avrupa Birliği uyum süreci açısından da önem taşımaktadır. Ruh sağlığı alanında temel bir aktör olan psikoloji bilimi çerçevesinde düşünüldüğünde, temel psikolojik hizmetleri sunabilecek psikologlar, ruh sağlığı alanının dönüştürülmesinde kritik bir rol oynayabilir ve koruyucu ruh sağlığı, tarama/yönlendirme, psiko-eğitim, psiko-sosyal destek/ rehabilitasyon, özel eğitim gibi hizmetleri ruh sağlığı kurumlarında tüm ülkeye yayılmış tarzda verebilirler. Açılması önerilen program gibi, bu niteliklere sahip psikologlar yetiştirebilecek kapasitede psikoloji bölümlerinin açılması, söz konusu dönüşüme katkı sağlaması açısından büyük önem taşımaktadır.

Güncel duyuru bulunmamaktadır.
Haber girişi yapılmamıştır.
Bu hafta için etkinlik girilmemiştir

Kadriye Mah. Celal Bayar Cad. No:5-6 Serik/ANTALYA

444 1 264

info@akev.edu.tr

akev.edu.tr


BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN


Img

Yükleniyor